Runy

Tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, jak i kiedy powstały runy. Są ściśle powiązane z mitologią Skandynawów i Germanów. Według mitologi nordyckiej runy są darem Boga Odyna dla ludzkości.

Bogowie skandynawscy zamieszkiwali w Asgardzie i tworzyli panteon Aesiru, gdzie najważniejszym Bogiem był Odyn – Syn Bora i Bestli.

Zwano go również Odin. Mówiono o nim jako o Ojcu Wszechrzeczy lub Ojcu Bogów i ludzi. Był również panem bogów i świata, bogiem wojny i zwycięstwa, był bogiem poezji i mądrości, posiadał moc magiczną, znał sztukę zaklęć i czarów. Atrybutem władzy Odyna była włócznia Gungir, która nigdy nie chybiła celu. Najważniejszą rzeczą, jakiej dokonał Odyn dla ludzi, było poznanie i darowanie im run. Aby mógł tego dokonać, musiał przez dziewięć dni i nocy wisieć na drzewie życia Yggdrasil przebity własnym oszczepem. Sam siebie złożył w ofierze, dręczony głodem, bólem i pragnieniem, w efekcie – objawiły mu się runy.

Słowo runy(starogermańskie runa) pochodzi z języka celtyckiego i oznacza tajemnicę, sekret, tajemną wiedzę. Najstarsze napisy runiczne pochodzą z III i IV wieku n.e. Odnaleziono je między innymi w Norwegii i na wyspie Gotlandia. Dopiero z czasem słowo runy oznaczać zaczęło alfabet, najstarsze runy były ryte wyłącznie w celach magicznych.

W III – VIII w. runy były używane do pisania przez plemiona germańskie. Najstarszy alfabet runiczny tzw. runy starsze, pochodzi z III w. Zawiera on 24 znaki, podzielone na 3 grupy, po osiem run każda. Nazwa alfabetu „Futhark” pochodzi od głosek sześciu pierwszych run alfabetu: Fehu, Uruz, Thurizas, Ansuz, Raidho, Kenaz.

Pierwsza ósemka run – poświęcona jest żywiołowi ziemi tzw. ósemka Frey’a (Frey i Freya – germańscy bogowie obfitości, płodności i rozkoszy).Przynoszą człowiekowi, wiedzę o dobrobycie i poczuciu bezpieczeństwa(runa Fehu, Uruz, Thurizas, Ansuz, Raidho, Kenaz, Gebo, Wunjo).

Druga ósemka run – poświęcona jest żywiołowi wody tzw ósemka Hagal’a(opiekuje się Heimdal – strażnik świata bogów). Uczą jak dokonywać zmian, szukając celu życia. (Hagalaz, Nautiz, Isa, Jera, Pethro, Eihwaz, Algiz, Sowilo).

Trzecia ósemka run – tzw. ósemka Tyr’a – poświęcona jest żywiołowi ognia.(opiekuje się bóg Tyr – bóg wojny i Nieba). Uczą zaangażowania i działania dla dobra innych.(Tiwaz, Berkano, Ekwaz, Mannaz, Laguz, Ingwaz, Dagaz, Othala).

Run używamy do wróżenia, ale nie tylko, można z nimi medytować, używać jako talizmanów, amuletów, stosować runy jako remedia Feng Shui, można używać sigili runicznych – są to „pieczęcie” runiczne złożone z kilku liter futharku, skrypty runiczne. Runy mają wyjątkową moc – oddziałują na rzeczywistość energią swojego kształtu, jak i znaczeniem nadanym im przez wieki. Są jak wytrychy do podświadomości i bramy do Wyższych Wymiarów.

Za ich pomocą można dojść do zdrowia, przyciągnąć bogactwo, miłość i sławę. Można ochronić się przed atakami złych energii, niekorzystnym promieniowaniem radiestezyjnym. Można też za ich pomocą niszczyć, ale wtedy runy potrafią odwrócić się od takiego człowieka, one mają pomagać, a nie szkodzić.

Można również zapisać swoje imię runami i nosić przy sobie (imię wyznacza drogę życiową człowieka), a sigile runiczne dobieramy tak, że piszemy co chcemy przyciągnąć np. jestem bogaty(w czasie teraźniejszym i pozytywnie). Skrypt runiczny to zapisanie run w odpowiedniej kolejności z wyznaczeniem celu. Można użyć co najwyżej dziewięciu znaków w jednym skrypcie, na początek jednak lepiej zastosować 3-5 znaków.

  • Jeżeli chcemy się czegoś pozbyć – skrypt wykonamy w pełni, przy malejącym księżycu.
  • Jeżeli chcemy, aby czegoś przybyło lub potrzebujemy poprawy – napis wykonamy po nowiu przy rosnącym księżycu.
  • Aby utrzymać stan jaki nas satysfakcjonuje, skrypt wykonamy w czasie pełni. Rysujemy skrypty wizualizujące cel.

Tak jak wspomniałam wcześniej, można napisać swoje imię runami i nosić przy sobie. Można też pisać runami afirmację i nosić przy sobie.

Oprócz sigili i skryptów używamy też bindury(podobne do sigili), tylko w okręgu, stosujemy też galdry.

Galdry to nazwa znaków runicznych zamkniętych w kole. Mogą nimi być zarówno runy, znaki wiedźm jak też i innego rodzaju znaki i symbole runiczne. Galdr może być po prostu znak/symbol wpisany wkoło, a także posiadający symetrię promienia. Koło symbolizuje w galdrach więź z otaczającym wszechświatem – mikrokosmosem(światem duchowym) i makrokosmosem(światem materialnym).